• امروز : شنبه - ۱۸ آذر - ۱۴۰۲
  • برابر با : Saturday - 9 December - 2023

در اجلاس سران عرب در جده عربستان چه گذشت؟

  • کد خبر : 8026
  • 29 اردیبهشت 1402 - 20:46
در اجلاس سران عرب در جده عربستان چه گذشت؟
سی و دومین اجلاس سران عرب روز جمعه در شهر جده عربستان به ریاست محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان برگزار شد و با صدور بیانیه‌ای به کار خود پایان داد.

سی و دومین نشست سران عرب امروز در جده عربستان برگزار شد. محمد بن سلمان ولیعهد سعودی از بشار اسد هنگام ورود به محل سالن برگزاری اجلاس استقبال گرمی به عمل آورد.

نخست وزیر الجزایر: از بازگشت سوریه خرسندیم

ایمن عبدالرحمن نخست وزیر الجزایر گفت: از بازگشت سوریه به کرسی خود در اتحادیه عرب خرسندیم. جامعه جهانی باید حامی ملت فلسطین و مقدسات باشد. از جامعه جهانی می‌خواهیم که شهرک سازی اسرائیل را متوقف کند.

وی افزود: از برادران در سودان می‌خواهیم که عقل و گفتگو را ترجیح دهند. اقدامات جنایتکارانه اشغالگران در حمله به غزه را محکوم می‌کنیم.

ایمن عبدالرحمن نخست وزیر الجزایر ریاست نشست را به محمد بن سلمان سپرد.

محمد بن سلمان: حضور جناب رئیس جمهور در این نشست مایه مسرت است

محمد بن سلمان ولیعهد عربستان در ابتدای سخنان خود گفت: حضور جناب بشار اسد در این اجلاس مایه مسرت است. امیدواریم که بازگشت سوریه به اتحادیه عرب در حمایت و امنیت سوریه موثر باشد.

وی افزود: موضوع فلسطین موضوع مهمی است. اجازه نمی‌دهیم که منطقه ما به کانون درگیری تبدیل شود. سال‌ها درگیری که ملت‌های ما از آن رنج برده‌اند، کافی است. ما در راستای تلاش برای حل بحران یمن حرکت می‌کنیم.

ولیعهد سعودی گفت: ما حامی تلاش‌های بین المللی برای حل بحران اوکراین هستیم و آماده میانجی گری میان روسیه و اوکراین هستیم.

بن سلمان درباره سودان هم اعلام کرد: ما از امضای توافق میان طرف‌های درگیر در سودان خرسندیم و امیدواریم که به آتش بس منجر شد.

زلنسکی رئیس جمهور اوکراین هم در این اجلاس حضور یافته است از عربستان به خاطر نقش میانجی گری به منظور آزادی اسیران اوکراینی تشکر کرد و از ادامه نبرد برای بازپس گیری اراضی اوکراین سخن گفت.

عبدالله دوم: فلسطین موضوع اصلی است

عبدالله دوم شاه اردن در سخنانی در اجلاس سران عرب گفت: موضوع اصلی مرکزی و اصلی ما فلسطین است. راهکار دو دولتی تنها فرصت است و جایگزین آن ادامه کشمکش و درگیری است.

وی افزود: ما تلاشهای‌مان را برای حمایت از قدس و مقدسات به کار می‌بندیم و در راستای اقدام عربی مشترک گام بر می‌داریم. ما از بازگشت سوریه به اتحادیه عرب خرسندیم و این گام مهمی برای راه حل سیاسی بحران این کشور است. صلح در خاورمیانه با ادامه شهرک سازی و آوارگی فلسطینیان محقق نخواهد شد.

السیسی: منطقه شرایط سختی دارد

عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر گفت: منطقه در شرایطی سختی به سر می‌برد و نیازمند راهکار قوی است و این همکاری عربی مشترک را طلب می‌کند. ما درباره ادامه نزاع میان اسرائیلی‌ها و فلسطینیان هشدار می‌دهیم و این به انفجار اوضاع منجر خواهد شد. ما بر اصل عربی به عنوان راه حل موضوع فلسطین تاکید داریم و در راستای تثبیت آتش بس در غزه حرکت می‌کنیم.

وی افزود: بحران سودان گواهی دهنده درگیری طولانی است اگر اقدام عربی برای مهار آن انجام نشود.

تاکید پادشاه بحرین بر همبستگی عربی

حمد بن عیسی آل خلیفه پادشاه بحرین هم گفت: ما بر اقدام عربی مشترک با روحیه همبستگی جمعی مخلصانه که ضامن ثابت و رفاه ملت‌هایمان باشد، تاکید داریم.

وی افزود: ما از بازگشت سوریه به اتحادیه عرب خرسندیم.

محمود عباس: از بازگشت سوریه خرسندیم

محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین هم ضمن استقبال از بازگشت سوریه به اتحادیه عرب اعلام کرد: ما بر مخالفت با ادامه اشغال سرزمین فلسطین و تعدی به مقدساتمان تاکید می‌کنیم. ما از جامعه جهانی می‌خواهیم که حامی ملت ما باشد و اسرائیل را به خاطر جنایاتش بازخواست کند.

قیس سعید: برادران ما هر روز در فلسطین شهید می‌دهند

قیس سعید رئیس جمهور تونس هم گفت: برادران ما در فلسطین هر روز شهید و زخمی می‌دهند تا از یوغ اشغالگران رها شوند. جدای از آن هزاران آواره فلسطینی همچنان در اردوگاه‌ها به سر می‌برند و وقت آن رسیده که بشریت به این وضع پایان دهد.

وی افزود: از بازگشت سوریه به آغوش جهان عرب پس از خنثی شدن همه توطئه‌ها که با هدف تجزیه و فروپاشی آن انجام شد، خرسندیم. چالشهایی که ما با آن روبرو هستیم زیاد است.

بشار اسد: ما با فرصتی تاریخی برای بازآرایی عربی با کمترین مداخله خارجی روبرو هستیم

بشار اسد، رئیس جمهور سوریه در سخنرانی افتتاحیه سی و دومین نشست سران اتحادیه عرب در جده گفت: ما باید به دنبال عناوین اصلی باشیم که آینده ما را تهدید می‌کند و باعث بحران ما می‌شود، تا با پرداختن به نتایج، و نه علت‌ها، نسل‌های آینده را غرق نکنیم. ما با فرصتی تاریخی برای بازآرایی عربی با کمترین مداخله خارجی روبرو هستیم.

وی افزود: خواستار توسعه و بازنگری در منشور اتحادیه عرب و آیین نامه داخلی آن هستم تا با نیازهای زمانه همگام و همراه باشد. آشتی‌هایی که صورت گرفت، فرصتی تاریخی برای تجدید ساختار داخلی بدون دخالت خارجی است. جهان باید مسائل داخلی ملت‌ها را به خودشان واگذار کند، ما باید با دخالت‌های خارجی مخالفت کنیم.

السودانی: حامی لبنان هستیم

محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق هم گفت: بر اهمیت اقدام مشترک اعراب برای مهار اختلافات تاکید داریم. از طرح‌هایی که خواستار پایان دادن به جنگ در سودان هستند استقبال می‌کنیم. امیدواریم تلاش‌ها برای دستیابی به ثبات در لیبی به نتیجه برسد. از ادامه تلاش‌ها برای دستیابی به صلح در یمن خرسندیم.

السودانی تصریح کرد: بار دیگر بر ایستادگی خود در کنار لبنان برای غلبه بر شرایط سیاسی و اقتصادی، تاکید می‌کنیم. ما بر موضع ثابت و اصولی عراق در خصوص حق فلسطین بر سرزمین و حاکمیت و ایجاد کشوری با پایتختی قدس شریف تاکید می‌کنیم. توافق بین عربستان و ایران گامی عملی است که عراق از آن حمایت و برای تحقق آن تلاش کرد.

وی ادامه داد: از اتحادیه عرب می‌خواهم که رویکردهای خود را برای ایجاد یک بلوک اقتصادی توسعه دهد؛ بسیاری از کشورها توانسته‌اند بلوک‌های اقتصادی موفقی بسازند که عناصر مشترکی ندارند؛ همه ما باید همه جنبه‌های وابستگی متقابل اقتصادی و یکپارچگی بین کشورهایمان را بررسی کنیم؛ ما میزبان چندین کنفرانس در عراق خواهیم بود تا سنگ بنای این همکاری‌ها را بگذاریم.

میقاتی: آوارگان خارج از توان ما هستند

نجیب میقاتی نخست وزیر پیشبرد امور لبنان گفت: طولانی شدن دوره بحران سوریه و افزایش تعداد آوارگان، بحران پناهجویان را خارج از توان لبنان ساخته است. بحران لبنان با خالی شدن جایگاه ریاست جمهوری افزایش یافته است. حمایت ولیعهد عربستان از لبنان عجیب نیست و ما منتظر حمایت این کشور هستیم تا بتوانیم برخیزیم.

میقاتی ادامه داد: برای حل بحران پناهجویان سوری باید نقشه راه روشنی تهیه شود از جهان عرب می‌خواهم که از لبنان حمایت کنند.

ولیعهد کویت: حامی وحدت و حاکمیت سوریه هستیم

مشعل الاحمد الجابر الصباح، ولیعهد کویت روز جمعه در سخنرانی افتتاحیه سی و دومین نشست سران اتحادیه عرب در جده گفت: بار دیگر حمایت خود را از تصمیم شورای اتحادیه عرب و بیانیه صادر شده در جلسات جده و امان اعلام می‌کنیم.

وی افزود: بر موضع خود در حفظ وحدت و حاکمیت سوریه تاکید می‌کنیم. موضع قاطع ما در بحران سوریه تلاش برای ارائه کمک‌های بشردوستانه به مردم سوریه است. ما هرگونه مداخله خارجی در امور داخلی سوریه را رد می‌کنیم و از بازگشت این کشور به اتحادیه عرب به عنوان مقدمه‌ای برای پایان دادن به بحران آن حمایت می‌کنیم.

پیام پوتین

روز جمعه در مراسم افتتاحیه سی و دومین نشست سران اتحادیه عرب در جده، پیامی از ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه قرائت شد.

رئیس جمهور روسیه در پیام خود به اتحادیه عرب گفت که مایل به مشارکت سازنده با کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا است.

وی در این پیام اعلام کرد: به حمایت خود از تلاش‌ها برای حل مسالمت آمیز بحران در سودان، لیبی، سوریه و یمن ادامه خواهیم داد. مایل به توسعه دوستی و مشارکت سازنده با کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا هستیم.

بیانیه پایانی

سی و دومین نشست سران اتحادیه عرب روز جمعه در شهر جده عربستان به ریاست محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان برگزار شد. در پایان این نشست، بیانیه ای توسط اعضای شرکت کننده صادر شد.

در این بیانیه بر اهمیت تشدید تلاش ها برای دستیابی به حل و فصل عادلانه موضوع فلسطین تاکید شده است. همچنین بر توقف دخالت خارجی در امور داخلی کشورهای عربی تأکید شده است.

در این بیانیه از تمایل و اهتمام عربستان به فراهم کردن شرایط مناسب برای دستیابی به رشد اقتصادی در منطقه قدردانی شده است. همچنین بر احترام به ارزش ها و فرهنگ ملل و احترام به حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی کشورها اشاره شده است.

این بیانیه به خودداری از حمایت از تشکیل گروه های مسلح و شبه نظامیان خارج از محدوده نهادهای دولتی اشاره دارد. حمایت از شورای رهبری ریاست جمهوری در یمن برای ایجاد امنیت و ثبات و حمایت از تلاش های بین المللی و منطقه ای با هدف دستیابی به راه حل سیاسی جامع برای بحران یمن از دیگر مفاد این بیانیه است.

اتحادیه عرب در این بیانیه خواستار افزایش تلاش های عربی برای کمک به سوریه در غلبه بر بحران شده است. در نظر گرفتن نشست های طرف های سودانی در جده به عنوان گامی برای پایان دادن به بحران و رد هرگونه مداخله خارجی در امور سودان برای جلوگیری از دامن زدن به درگیری با تاکید بر لزوم آرامش در سودان و اولویت دادن به زبان گفت و گو در این بیانیه آمده است.

همچنین بر محوریت آرمان فلسطین در جهان عرب در این بیانیه تأکید شده است. در این بیانیه بر ضرورت ایجاد شرایط مناسب برای بازگشت آوارگان سوری تأکید شده است.

اتحادیه عرب در بیانیه پایانی خود خواستار انتخاب رئیس جمهور برای لبنان و تشکیل دولت در اسرع وقت شده است. در این بیانیه همچنین از توافق عربستان و ایران برای فعال سازی قرارداد همکاری امنیتی و اقتصادی فی مابین استقبال شده است.

همچنین در این بیانیه بر ضرورت حل بحران لیبی و حمایت از برگزاری انتخابات به عنوان راهکار برون رفت از بحران این کشور و حل سیاسی این بحران تاکید شد.

لینک کوتاه : https://sadidkhabar.ir/?p=8026

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.